İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BENLERİ ALDIRMAK VÜCUDA ZARAR VERİR Mİ?

Benleri Aldırmak Zararlı Mıdır?

Vücudunun herhangi bir bölgesinde beni olmayan insan nerede ise yok gibidir. Bazı insanlarda tüm vücuda yayılmış irili ufaklı benler görülebilmekte, bazı insanlarda ise çok daha az sayıda benler görülebilir. Benler vücutta normalde de bulunan ve deriye rengini veren melanosit denilen hücrelerin bir araya gelerek oluşturdukları doku parçalarıdır. Bu doku parçaları aslında iyi huylu tümör dokularıdır. Benler doğuştan oluşurlar fakat daha sonradan hayatın belirli dönemlerinde de oluşabilmektedir.

Benlerin Olması Tehlike Anlamına mı Gelmektedir?

Doğuştan var olan üzeri genelde kıllı, kahverengi siyah renginde, içerisinde homojen bir renk dağılımı olmayan, büyük benlere konjenital dev kılı nevüs denmektedir. Yani bir diğer adıyla doğumsal kıllı ben diye bilinmektedir. Bu benlerin en erken yaşta, vücuttan uzaklaştırılması gerekmektedir. Çünkü bu benler hayatı tehdit edecek kadar kötü ve hızla yayılmaktadır. Bu benlere malin melanom denilmektedir. Ek olarak malin melanom deri kanseri gelişme ihtimali oldukça yüksektir. Bunların yanı sıra doğumda mevcut olmayıp da sonradan çıkan benler ise zaman içerisinde malin melanom dediğimiz cilt kanserine dönebilmektedir. Ek olarak kansere dönme ihtimalinin yanı sıra haberci belirtiler vardır. Bu belirtiler;

Açık tenli, renkli gözlü kişilerde meydana gelen benler, mevcut bir benin renginde, boyutlarında değişiklik olması ve kanama yapması, 6mm’den büyük ve sınırları düzensiz, kahverengi-siyah renkli benler, mavi-siyah renkli benler, ailede cilt kanseri olması ve ek olarak sık sık travmaya maruz kalan benler, kahverengi-siyah bir benin gittikçe renginin açılması gibi belirtileri olan kişiler mutlaka bir plastik cerrahi ya da dermatoloji uzmanına gitmeliler. Benler takibe alınmalı hatta şüpheli görülen benler plastik cerrahi tarafından alınmalıdır. Alınan benler riski ortadan kaldırmaktadır.

Estetik Amaçla Benler Alınabilir Mi?

Kansere dönme tehlikesi ortada olmayan benler haricinde yalnızca görünüm olarak problem oluşturan benleri estetik amaçlı olarak lokal anestezi ile aldırabilmek mümkündür. Ayrıca alınma işlemi ardından hiç iz kalmamaktadır. Aldırma işleminin olması için iyi bir Plastik Cerrah tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Ardından önerilere uyulması gerekmektedir. Öyle ki ben aldırmak kolay bir işlemdir. Lokal anestezi altında alınma işlemi yalnızca 5-10 dakikadır. Bu işlem esnasında hiçbir ağrı ve hiçbir acı hissedilmemektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir