İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR?

Çocuklarda Tuvale Eğitimi Ne Zaman Başlar

Çocuklarda tuvalet eğitimi uğraştırıcı, zaman alan ve zorlu bir süreçtir. Bundan dolayı kolay olmasını beklemek imkansızdır. Tuvaleti öğrenme yaşı çocuğun öğrenme, algılama ve fiziksel becerilerine de bağlıdır. Örneğin çocuğun yürüme, oturma gibi hareketleri yapabilmesi, kas gelişimi çok önemlidir. Ayrıca bezinin kuru kalma süresi de gözardı edilmemelidir. Ancak çok da geç kalınmaması gerekir. Çocuğa normalde 2 yaşına geldiğinde artık tuvalet eğitimi aktarılmaya başlanılmalıdır. Bu süreç uzun sürebilir yani çocuk öğrenemeyip zorlanırsa erken olduğuna dair endişeniz olmasın. Bu gayet normal bir durumdur.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Tuvalet eğitiminde çocuğun hazır olmasının yanında ebeveynlerinde hazır olması önemli bir husustur. Öncelikle tuvalet eğitimi asla kesintiye uğratılmamalıdır. Her çocuk çabuk ve doğru bir şekilde öğrenemez ama tabi ki zamanla bu durumu aşıp artık bu durumu gündelik hayatının bir parçası haline getirir. Burada önemli olan sabırla, asla bırakmadan devam edebilmektir. Bu süreçte çocuk bunu kabullenmeyebilir ve zıtlaşabilir. Ancak asla ve asla tekrar beze dönülmemelidir. Bunun yanında evde bezi çıkarıp dışarda veya başka bir yere giderken tekrar bez kullanmak en sık yapılan hatalardandır. Tuvalet eğitimi sırasında bez tamamiyle ve kesin olarak çocuğun hayatından çıkarılmalıdır. Çocuk ile anne arasında doğru ve sağlıklı bir ilişki içerisinde bu eğitim gerçekleştirildiğinde aslında bu süreç eğlenceli bir hale bile gelebilir.

Ebeveynler Sabırlı Olmalı

Bu süreçte ebeveynlerine düşen görevler vardır. Tuvalet eğitimi doğru zamanda yapılmalıdır. Bundan dolayı kendilerini hazırlamaları çok önemlidir. Çocuğa tuvalet eğitimi verirken sabırlı ve sakin bir tutum sergilemek gerekir. Eğer bezi çıkarıp tuvalet eğitimine başladığınızda her an yapacakmış korkusuyla çocuğu sık sık tuvalete götürme gibi bir yanlışta bulunursanız bu hem kendinizi yıpratmanıza hem de çocuğunuzu ürkütmenize sebep olur. Sonraki süreçte çocuk eğer altına yaparsa cezalandırmak yada tuvaletini söylediğinde ödüllendirmek gibi bir hataya asla düşmeyin çünkü bu durum cazalandırılacak yada ödüllendirilecek bir durum değildir. Bu zaten günlük hayatta yapılması gerek bir durumdur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir