İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GRİP AŞISI NEDEN ÖNEMLİDİR? KİMLER YAPTIRAMAZ?

Üst Solumun yolu enfeksiyonu olarak bilinen ve dünyada her yıl yaklaşık 550 bin kişinin ölümüne neden olan grip için Dünya Sağlık Örgütü uyarıyor. Özellikle çocuk, yaşlı ve kronik hastaları uyaran Dünya sağlık Örgütü mutlaka grip aşısı vurulması gerektiğini belirtiyor.

Ülkemizde önemsenmeyen 3-5 güne geçer diye ihmal edilen grip ölüm saçıyor. Kış aylarının gelmesiyle en sık yakalanılan hastalık türü olan grip için dünya alarm verdi. İhmal edilen grip özellikle bazı risk grubu altındaki hastaların hayatını kaybetmesine neden oluyor. Bu nedenle sağlık örgütünün uyarıları doğrultusunda risk grubundaki hastaların mutlaka ve mutlaka Eylül ve Ekim aylarında grip aşısı vurulması gerektiğinin altı çiziliyor.

İşte grip aşısı için önerilen risk grupları

  • 65 yaşında ya da üzeri yaşlılar
  • Böbrek konusunda hastalığı bulunan
  • Şeker hastalığına sahip olanlar
  • Kalp ile ilgili rahatsızlıkları olanlar
  • Kanser veya kanser konusunda tedavisi görmekte olan hastalar
  • Akciğer yetmezliği bulunan kişiler
  • Kronik hastalığa sahip olan hastalar

Astım hastaları ve Hamilelerin mutlaka her yıl grip aşısı vurulması gerektiği vurgulanıyor. Yapılan araştırmalara göre grip günümüze kadar 150 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Her yıl dünya da 550 milyona yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan gripten korunmak için vurulmak gerektiğini Dünya Sağlık Örgütü dikkatle belirtiyor. Ülkemizde risk grubu altında olanların sadece yüzde 4’ü bu uyarıları dikkate alırken geri kalan kısım bu uyarıları dikkate almıyor. Özelikle kış ayına girerken yakalanılan ve ihmal edilirse ölüme kadar uzanan tehlikeli bir hastalık olan grip için uzmanlar Eylül ve Ekim aylarında mutlaka grip aşısı olmaları çağrısında bulunarak hastaları uyarıyor.

Özellikle risk gruplarının tehlike altında olduğunu söyleyen uzmanlar mutlaka grip aşısını öneriyor. Risk grupları için önemli bir yeri olan hastaların bu hastalığı kolaylıkla atlatmasını sağlıyor. Grip deyip önemsenmeyen ve ihmal edilince ileri boyutlara giden hastalık hastayı hastanelik edebiliyor yoğun bakım ünitelerine yatmasına ve dahası hastanın hayatını kaybetmesine neden olabiliyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü gripten korunmanın en iyi yolunun grip aşısı olduğunu söylüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir