İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

LOHUSALIK SENDROMU NEDİR? BİLİNMESİ GEREKENLER…

Lohusalık Sendromu annenin doğum yaptıktan hemen sonra başta anne sütünün kesilmesi, ağır depresyon ve annenin ölümüne kadar önemli sonuçlar doğuran psikolojik bir sorundur. Anne adayı kendini henüz anneliğe hazır hissetmediği bir zamanda hamile kalırsa, ya da istenmeyen bir gebelik, tecavüz neticesinde anne olma gibi durumlarda anne gebeliği çok psikolojik olarak çok da sağlıklı geçirmemektedir. Bunun neticesinde doğum sonrasında ilk etapta dünyaya getirdiği bebeği bir suçlu gibi görüp bebeği yanına istemez. Bebeği kabullenmekte zorluk çeken anne, bebeğin bakımını da üstlenmek istemez, zaman içerisinde ağır bir depresyona girebilir. Bebekle tüm bağını koparmak isteyebilir. Hatta kendisi hayatta olmazsa bebeğin de ölebileceği düşüncelerine kapılabilir. Bu durum neticesinde yaşanan lohusalık sendromu tedavisi şart olan bir hastalıktır.

Lohusalık Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Lohusalık sendromu belirtileri, doğumdan sonraki ilk 6 hafta içinde endişe hali, üzüntülü olma, bebeği bakamayacağını düşünme, bebeği istememeye başlama, ağlama nöbetleri geçirme, enerjik olamama gibi aşırılıklar tedavi edilmezse zamanla annenin ağır bir depresyona girmesine hatta ölümüne kadar gitmektedir.

Lohusalık Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Lohusalık sendromunun en etkili tedavi yöntemi psikolojik destektir. Seanslar yöntemi ile ilaçsız tedavi edilebildiği gibi ilaca gereksinim duyulan durumların olduğu da bir gerçektir. Sendromun henüz başında iken çocuğu güvenilir bir aile bireyine teslim ederek lohusa kadın birkaç saatliğine de olsa kendine vakit ayırmalı, arkadaşları ile görüşmeli, tabiri caizse insan içine karışmalıdır. Kendini toplumdan soyutlamaya çalışan kadın, depresyonun en derin noktasına kadar ulaşır. O sebeple henüz bunun yeni hissedildiği anda müdahale edilmesi gerekmektedir. İlerlediği bir durumda ise uygulanacak olan ilaç tedavisi kesinlikle ret edilmemelidir. Hekim tarafından verilen ilaçları zamanında kullanarak bu durumun üstesinden gelinmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir